top of page

Pielęgnacja piwonii po przekwitnięciu

Koniec kwitnienia piwonii to nie koniec ich pielęgnacji, a wręcz początek nowego etapu, który zadecyduje o ich kondycji i obfitości kwiatów w przyszłym sezonie.


Pożegnanie z przekwitłymi kwiatami: Usunięcie przekwitłych kwiatów to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim praktyczny zabieg, który zapobiega marnowaniu energii rośliny na produkcję nasion. Dzięki temu piwonia może skupić się na wzmacnianiu systemu korzeniowego i przygotowaniu się do zimy. Tniemy kwiatostan tuż nad pierwszą parą zdrowych liści, używając ostrego i czystego sekatora, aby uniknąć uszkodzenia rośliny.


duży bukiet różowych piwonii. Kwiaty są pełne i mają wiele płatków.
Królewski Bukiet Piwonii Drzewiastej w Pełnym Rozkwicie

Woda i pokarm dla przyszłego kwitnienia: Piwonie, choć już przekwitły, nadal potrzebują regularnego nawadniania, zwłaszcza w okresach suszy i upałów. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra, aby uniknąć gnicia korzeni. Podlewanie najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, unikając moczenia liści, co może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

Po przekwitnięciu, piwonie potrzebują odpowiedniego nawożenia, by zregenerować siły i przygotować się do kolejnego sezonu. Idealny nawóz powinien być bogaty w potas, który wspiera rozwój korzeni i zwiększa odporność rośliny na choroby. Możemy sięgnąć po specjalistyczne nawozy do piwonii, dostępne w sklepach ogrodniczych, lub skorzystać z naturalnych rozwiązań, takich jak kompost, obornik czy wyciąg ze skórek bananów, który jest bogaty w potas.


Liście – zielone płuca piwonii: Liście piwonii to prawdziwe fabryki energii, które dzięki procesowi fotosyntezy wytwarzają pokarm dla całej rośliny. Dlatego tak ważne jest, by nie przycinać ich po przekwitnięciu kwiatów. Pozostawmy je na roślinie aż do jesieni, kiedy zaczną naturalnie żółknąć i zasychać. Wtedy możemy je delikatnie usunąć, przycinając je tuż przy ziemi.


Ochrona przed chorobami i szkodnikami: Piwonie, choć stosunkowo odporne, mogą być atakowane przez choroby grzybowe, takie jak szara pleśń czy mączniak prawdziwy. Warto regularnie kontrolować stan roślin, zwracając uwagę na wszelkie niepokojące objawy, takie jak plamy na liściach, przebarwienia czy biały nalot. W razie potrzeby możemy zastosować naturalne środki ochrony roślin, takie jak wywar z czosnku, skrzypu polnego czy pokrzywy, które mają właściwości grzybobójcze.

Piwonie mogą być również atakowane przez mszyce czy przędziorki. W takiej sytuacji warto sięgnąć po ekologiczne preparaty na bazie oleju rydzowego czy wyciągów roślinnych, które są bezpieczne dla środowiska i nie szkodzą pożytecznym owadom.


różowy, pełny kwiat piwonii drzewiastej
Wdzięk Piwonii

Dodatkowe wskazówki dla pięknych piwonii:

 • Ściółkowanie: Jesienią warto ściółkować glebę wokół piwonii warstwą kory, kompostu, trocin czy słomy. Ściółka nie tylko pomoże utrzymać wilgotność gleby, ale także zapobiegnie rozwojowi chwastów, ochroni korzenie przed mrozem oraz dostarczy roślinom dodatkowych składników odżywczych w miarę rozkładu.

 • Unikanie przesadzania: Piwonie to rośliny długowieczne, które nie lubią być niepokojone. Przesadzanie powinno być wykonywane tylko w razie konieczności, najlepiej jesienią, po zakończeniu okresu wegetacji. Pamiętajmy, że piwonie potrzebują czasu, by się zadomowić na nowym miejscu, dlatego po przesadzeniu mogą nie kwitnąć przez rok lub dwa.

 • Cierpliwość: Piwonie to rośliny, które potrzebują czasu, by osiągnąć pełnię swojego piękna. Niektóre odmiany mogą potrzebować nawet kilku lat, zanim zaczną obficie kwitnąć. Bądźmy cierpliwi i konsekwentni w pielęgnacji, a nasze piwonie odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami przez wiele lat.


Dbając o piwonie po przekwitnięciu, inwestujemy w ich przyszłość. To właśnie teraz, kiedy rośliny odpoczywają od kwitnienia, możemy stworzyć im optymalne warunki do regeneracji i przygotowania się do kolejnego sezonu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się pięknem i zapachem piwonii przez wiele lat, tworząc w naszych ogrodach prawdziwe rajskie zakątki.


Piwonia drzewiasta (Paeonia suffruticosa)
Bujny krzew piwonii drzewiastej

Ciekawostki o piwonii:


 • Symbol miłości i bogactwa: W Chinach, skąd pochodzą piwonie, są one uważane za symbol miłości, szczęścia, bogactwa i honoru. Często wręczane są jako prezent na śluby i inne ważne uroczystości.

 • Tysiącletnia historia: Piwonie są jednymi z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Ich historia sięga ponad 2000 lat wstecz, a w Chinach były uprawiane już w czasach dynastii Han.

 • Królowa kwiatów: W Chinach piwonie są nazywane "królową kwiatów" ze względu na ich piękno, zapach i długowieczność.

 • Lekarski skarb: Korzenie piwonii były wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia różnych dolegliwości, takich jak bóle menstruacyjne, stany zapalne, gorączka czy problemy skórne.

 • Różnorodność barw i zapachów: Piwonie występują w szerokiej gamie kolorów, od białych i kremowych, przez różowe i czerwone, aż po fioletowe i żółte. Ich zapach jest równie zróżnicowany, od słodkiego i owocowego, po korzenny i piżmowy.

 • Długowieczność: Piwonie są roślinami długowiecznymi, które mogą żyć i kwitnąć przez dziesiątki, a nawet setki lat.

 • Różne formy: Piwonie występują w różnych formach, od pojedynczych kwiatów z jednym rzędem płatków, przez półpełne z kilkoma rzędami płatków, aż po pełne, przypominające kulę.

 • Symbol stanu Indiana: Piwonia jest oficjalnym kwiatem stanu Indiana w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page