top of page

Kwiaty doniczkowe - dobierz idealną doniczkę!


Kwiaty doniczkowe to nie tylko piękna ozdoba wnętrza, ale również sposób na wprowadzenie do niego naturalnej atmosfery i poprawę samopoczucia. Aby cieszyć się nimi przez długi czas, ważne jest dobranie odpowiedniej doniczki, która zapewni im optymalne warunki do wzrostu.


Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze doniczki?

 • Rozmiar: Doniczka powinna być nieco większa od bryły korzeniowej rośliny, aby zapewnić jej wystarczająco dużo miejsca na wzrost.

 • Materiał: Doniczki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak plastik, ceramika, szkło, metal i drewno. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

 • Kształt: Doniczki występują w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich do aranżacji wnętrza.

 • Otwory drenażowe: Otwory drenażowe w dnie doniczki są niezbędne, aby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać, co chroni korzenie rośliny przed gniciem.


8 popularnych kwiatów doniczkowych i ich idealne doniczki:


 1. Paprotka: Paprotki lubią wilgotne środowisko, dlatego najlepiej sprawdzą się dla nich doniczki ceramiczne lub szklane, które dobrze trzymają wilgoć.

 2. Skrzydłokwiat: Skrzydłokwiat preferuje jasne stanowisko, ale nie bezpośrednie słońce. Dobrze sprawdzi się dla niego doniczka plastikowa lub ceramiczna z dużą ilością otworów drenażowych.

 3. Fiołek afrykański: Fiołki afrykańskie lubią ciepło i wilgoć. Idealna dla nich będzie doniczka ceramiczna lub drewniana z systemem nawadniania podsiąkowego.

 4. Sukulenty: Sukulenty magazynują wodę w liściach, dlatego nie wymagają częstego podlewania. Dobrze sprawdzą się dla nich doniczki terakotowe lub ceramiczne z dużą ilością otworów drenażowych.

 5. Zamioculcas zamiifolia: Zamioculcas zamiifolia to roślina bardzo wytrzymała, która poradzi sobie w każdych warunkach. Dobrze sprawdzi się dla niej doniczka plastikowa lub ceramiczna w dowolnym rozmiarze.

 6. Kalanchoe: Kalanchoe to kwitnąca roślina, która lubi jasne stanowisko. Dobrze sprawdzi się dla niej doniczka plastikowa lub ceramiczna z dużą ilością otworów drenażowych.

 7. Monstera: Monstera to roślina pnąca, która potrzebuje dużo miejsca do wzrostu. Dobrze sprawdzi się dla niej duża doniczka ceramiczna lub drewniana ze wspornikiem.

 8. Maranta: Maranta to roślina o pięknych, wzorzystych liściach. Lubi jasne stanowisko, ale nie bezpośrednie słońce. Dobrze sprawdzi się dla niej doniczka ceramiczna lub szklana z systemem nawadniania podsiąkowego.


Drewniane doniczki - naturalny urok i funkcjonalność:

Drewniane doniczki to coraz popularniejszy wybór wśród miłośników kwiatów doniczkowych. Wyglądają one naturalnie i elegancko, a do tego zapewniają roślinom odpowiednią wentylację i regulują wilgotność podłoża. W sklepie internetowym Lafaret.pl (https://www.lafaret.pl/blog/categories/donice-drewniane) znajdziesz szeroki wybór drewnianych doniczek w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Możesz również zamówić doniczkę na wymiar, dopasowaną do Twoich potrzeb.


Wybierając doniczkę dla swoich kwiatów doniczkowych, warto wziąć pod uwagę ich specyficzne potrzeby. Dobrze dobrana doniczka zapewni im optymalne warunki do wzrostu i sprawi, że będą cieszyć Cię swoim pięknem przez długi czas.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
May 12
Rated 5 out of 5 stars.

Fajny artykuł zwięźle i na temat.

Like
bottom of page