top of page

Co dać na dno donicy drewnianej?

Donice drewniane to piękny i naturalny sposób na wyeksponowanie roślin w domu i ogrodzie. Aby jednak rośliny rosły zdrowo i pięknie, ważne jest, aby odpowiednio przygotować donicę przed posadzeniem. Jednym z najważniejszych elementów jest wybór odpowiedniego wypełnienia dna donicy.


Oto kilka opcji, co można dać na dno donicy drewnianej:

1. KeramzytKeramzyt


Keramzyt to lekkie i porowate kruszywo, które zapewnia doskonały drenaż. Jest to idealny materiał na dno donicy, ponieważ zapobiega gniciu korzeni roślin. Keramzyt można kupić w różnych rozmiarach i granulacjach.


2. AgrowłókninaAgrowłóknina


Agrowłóknina to czarny materiał, który wykłada się dno donicy przed wsypaniem ziemi. Zapobiega ona wyrastaniu chwastów i chroni korzenie roślin przed mrozem. Agrowłóknina przepuszcza wodę, więc nie ma potrzeby robienia w niej otworów drenażowych.


3. FoliaFolia


Folia budowlana to tania i łatwa w użyciu opcja na zabezpieczenie dna donicy drewnianej. Folia zapobiega gniciu drewna i chroni je przed wilgocią. Należy jednak pamiętać, aby zrobić w folii otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.


4. StyropianStyropian


Styropian to dobry sposób na ocieplenie donicy drewnianej. Chroni on korzenie roślin przed mrozem zimą i zapobiega przegrzaniu latem. Styropian można położyć na dnie donicy przed wsypaniem ziemi.


5. OtoczakOtoczak


Otoczak to gruboziarnisty żwir, który można wykorzystać do wypełnienia dna donicy. Otoczak zapewnia dobry drenaż i chroni korzenie roślin przed mrozem. Otoczak można również wykorzystać jako dekorację donicy.


6. Wkład plastikowy

Wkład plastikowy to gotowy produkt, który można umieścić w donicy drewnianej. Wkład ma otwory drenażowe i chroni drewno przed wilgocią. Jest to wygodne i łatwe rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowych zabiegów.Dodatkowe wskazówki:

  • Na dno donicy drewnianej warto również wsypać warstwę kompostu lub obornika. Spowoduje to, że ziemia będzie bardziej żyzna i rośliny będą lepiej rosły.

  • Niezależnie od tego, co wybierzesz na dno donicy drewnianej, ważne jest, aby zrobić w nim otwory drenażowe. Otwory te zapobiegną gniciu korzeni roślin.

Przykładowe doniczki drewniane z wkładami plastikowymi:


Wybierając doniczkę drewnianą, warto zwrócić uwagę na jej rozmiar, kształt i rodzaj drewna. Doniczka powinna być dopasowana do wielkości rośliny i do miejsca, w którym będzie ustawiona.

Podsumowując:

Wybór odpowiedniego wypełnienia dna donicy drewnianej jest ważny dla zdrowego wzrostu roślin. Istnieje wiele różnych opcji, z których można wybierać, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest, aby wybrać materiał, który zapewnia dobry drenaż i chroni korzenie roślin przed mrozem.

66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page